Idę do przedszkola

Drodzy Rodzice

Informacje zawarte na tej stronie mają zapoznać was z działalnością naszego przedszkola oraz pomóc w przygotowaniu waszych pociech do przedszkola.

W naszym przedszkolu będą następujące oddziały:

Grupa "Misie"Grupa I - 3-latki - Grupa "Misie"
Grupa "Słoneczka"Grupa II - 4-latki - Grupa "Słoneczka"
Grupa "Psotki i Śmieszki"Grupa III - 4-5-latki - Grupa "Psotki i Śmieszki"
Grupa "Skrzaty"Grupa IV - 5-latki - Grupa "Skrzaty"


Dlaczego warto wcześniej przygotować dziecko do przedszkola

Od trzeciego roku życia dziecka rozpoczyna się okres zwany przedszkolnym. Oznacza to, że 3-latek może już pozostać przez dłuższy czas poza domem, pod opieką osób trzecich. Rodzice zapisując dziecko wtedy do przedszkola, gdyż jest to korzystne dla jego rozwoju. W pierwszych dniach września pojawiają się wątpliwości, gdyż rodzice muszą patrzeć, jak dziecko broni się przed pozostaniem w obcym miejscu w oderwaniu od najbliższych. Nie pomagają zapewnienia: Niedługo przyjdę. Przyjdę po ciebie po obiedzie itp. Im dłużej rodzić przekonuje dziecko, tym jest gorzej. Po kilku tygodniach dziecko staje się: płaczliwe, traci apetyt, bywa, że moczy się w nocy, trudniej zasypia, ma niespokojny sen, itp. Jeżeli trwa to długo, niestety trzeba zrezygnować z przedszkola. W przyszłości mogą być równie wysokie koszty adaptacyjne dziecka do klasy zerowej lub do pierwszej, a tego nie da się już uniknąć.

Dlaczego tak trudno dzieciom przyzwyczaić się do przedszkola?

Trzylatek ma słabo ukształtowany system własnego Ja i dlatego musi korzystać z pomocy najbliższych dorosłych. Niestety nie wie, że może to otrzymać od osób trzecich, czuje strach, traci poczucie bezpieczeństwa, najważniejsza potrzebę psychiczną. Oprócz tego ma jeszcze kłopoty ze słownym porozumiewaniem się. Przez długi czas kojarzy nauczycielkę, opiekunkę z poczuciem straty bezpieczeństwa. Nie chce patrzeć w jej stronę, bezradnie płacze, gdy ma potrzebę fizjologiczną, wstydzi się gdy się zsiusia. Te emocje blokują poznawanie nowego otoczenia i rówieśników. Trzeba wiele wspólnego czasu, zabaw we wspólnej sali, by one stopniowo opadły.

Jak można ułatwić dziecku adaptację w przedszkolu?

Już teraz należy zachęcać i motywować dziecko do:
 • Samodzielnego ubierania się w to, co nie stanowi dla dziecka problemu;
 • Wkładania butów, zapinania ich na „rzepy”;
 • Korzystania z sedesu, używania papieru toaletowego;
 • Wycierania noska w chusteczkę;
 • Samodzielnego mycia rączek;
 • Rysowania kredkami, farbami, zabaw plasteliną;
 • Spacerowania i nie używania wózka;
 • Spożywania posiłków samodzielnie.
W naszym przedszkolu sporo uwagi poświęcamy prawidłowemu odżywianiu dzieci. Zwracamy uwagę na to, by posiłki dla dzieci były atrakcyjne i różnorodne. Umiejętność gryzienia pokarmów jest konieczna, gdyż potrawy nie są miksowane.

Gdyby dziecko miało w przedszkolu problemy ze spożywaniem posiłków, przebieraniem się, załatwianiem potrzeb fizjologicznych itp., otrzyma pomoc w każdej z tych dziedzin.

Ubieranie dziecka do przedszkola

Zachęcamy Państwa do skompletowania dziecku odzieży wygodnej, przewiewnej i łatwej do ubierania przez samo dziecko:
 • Spodnie, spódniczki na gumkę nie za ciasną, nie za luźną;
 • Buty wyjściowe łatwe do zakładania, zapinane na „rzepy” lub sznurowane (nie drewniaki i nie śliskie);
 • Ubranie na cebulkę, które zabezpiecza przed przegrzaniem lub zziębnięciem;
 • Kapcie na gumowej podeszwie, zakryte, nie sznurowane, wsuwane bądź na „rzepy”, oznakowane inicjałami dziecka;
 • Nakrycie głowy: w okresie letnim – kapelusik, chusteczka dla dziewczynki, dla chłopca – czapka z daszkiem; w zimie – czapki, koniecznie rękawiczki;
 • Pidżamka wciągana, podpisana imieniem i nazwiskiem dziecka;
 • Zapasowe: majteczki, koszulka, rajstopki, które będą przechowywane na półeczce dziecka w szatni i wykorzystywane, gdy zajdzie taka potrzeba;
 • Biżuteria: pozostaje w domu;
 • Należy zwrócić uwagę na sprawność suwaków w kurtkach dziecięcych. Dzieci nie potrafią same ich naprawić, nauczycielki pomagają, ale robią to kosztem nie zwracania uwagi na inne dzieci. Dzieci nauczą się szybko je zapinać i rozpinać, ale muszą one być sprawne.
Powyższe uwagi wypływają z troski o dzieci, dbania o ich bezpieczeństwo, z doświadczenia w pracy z dziećmi młodszymi. Mam nadzieję, że będą one pomocne dla Państwa.

Pierwszego dnia do przedszkola należy przynieść:

Dziecko:
 • Pidżamkę, podpisaną imieniem i nazwiskiem dziecka;
 • Kapcie, podpisane inicjałami dziecka;
 • Dużą paczkę chusteczek higienicznych;
 • Misia lub inną przytulankę, która będzie stanowić „kawałek domu” i pomoże znieść rozstanie z mamą;
 • Uśmiech na buzi i dobry humor.
Rodzice:
 • Pewność, że dziecko sobie poradzi;
 • Zaufanie do nauczycielek i personelu przedszkola;
 • Uśmiech na twarzy, która będzie bardzo obserwowana przez dziecko i z której dziecko potrafi wyczytać dobre i złe emocje, a dzięki nim nastroić się na cały dzień pozytywnie lub nie.

Dla zatroskanych rodziców - Rady najpierwsze dni w przedszkolu

 1. Wyprawa do przedszkola powinna być miłym spacerem, dlatego unikaj pośpiechu, nie przychodź do przedszkola na „ostatnią chwilę”;
 2. Nie obiecuj swojemu maluchowi nagród za pójście do przedszkola – dziecka nie można przekupywać;
 3. Odprowadź dziecko do Sali, przekaż pod opiekę nauczycielce – nie przeciągaj nadmiernie pożegnania z nim;
 4. W żadnym wypadku nie zabieraj dziecka do domu, kiedy płacze przy rozstaniu. Jeżeli zrobisz to choć raz, Twój maluch będzie wiedział, że łzami można wszystko wymusić!
 5. Postaraj się stopniowo wydłużać pobyt dziecka w przedszkolu. W pierwszych dniach odbieraj je zaraz po leżakowaniu!
 6. Nie zmuszaj dziecka, aby zaraz po przyjściu do domu opowiadało, co wydarzyło się w przedszkolu. To powoduje niepotrzebny stres. Ono samo będzie wiedziało, kiedy podzielić się swoimi przeżyciami.
 7. Chwal dziecko jak najczęściej, np. za pięknie wykonany rysunek w przedszkolu!
 8. Pozwól zabrać dziecku do przedszkola ulubioną przytulankę lub inną zabawkę. Pamiętaj, aby nie była to rzecz, która łatwo może się zepsuć.
 9. Sprawdź, czy Twoje dziecko potrafi wykonać proste, codzienne czynności – ubrać się i rozebrać, jeść, korzystać z ubikacji, myć ręce. Jeżeli okaże się, że ma z czymś problemy – poćwiczcie razem. Chwal je za każdy, nawet najmniejszy sukces. Przypominaj także dziecku, że w przedszkolu spotka miłe panie, które pomogą w każdej sytuacji.
 10. Nie zamartwiaj się, że dziecko idzie do przedszkola, nie bój się, że sobie nie poradzi. Ono od razu wyczuje Twoje nastroje i będzie negatywnie nastawione do tego nowego etapu w swoim życiu.

Nieobecność dziecka

Jeżeli dziecko zachoruje lub nie będzie uczęszczało do przedszkola np. z powodu długiego wyjazdu czy urlopu, prosimy o powiadomienie nas o tym.

Tel. 091 317 66 31

Chore dziecko

Silnie przeziębione lub z gorączką dziecko nie może chodzić do przedszkola; chyba że, lekarz uzna stan dziecka za zadowalający. Jeżeli dziecko zachorowało na choroby zakaźne: różyczka, odra, świnka, szkarlatyna itp. należy nas o tym koniecznie zawiadomić.

Urodziny, imieniny

W tym dniu dziecko może przynieść do przedszkola cukierki, ciastka lub coś innego wg uznania rodziców. Swoje święto dziecko obchodzi wspólnie z koleżankami i kolegami ze swojej grupy.

Zabawki

W naszym przedszkolu dziecko może przynosić swoje zabawki (przytulani, lali, małe samochody). Nie pozwalamy przynosić zabawek niebezpiecznych i tzw. „militariów” (pistolety, karabiny, proce itp.). Należy jednak liczyć się z tym, że przyniesione zabawki mogą ulec zniszczeniu lub uszkodzeniu.

Obowiązek tajemnicy służbowej

Cały personel przedszkola objęty jest obowiązkiem tajemnicy służbowej. Dlatego też, śmiało możecie Państwo kontaktować się z nami na temat spraw, które będą miały pozytywny wpływ na dobre samopoczucie Waszego dziecka.Strona główna  |  © 2007-2017 by 1408