"Akademia Maego Zawodowca"

Relacja ze spotkania w Akademii Maego Zawodowca w Dziale Regionalnym - Policjant:

9 marca 2018 r. odbyo si trzecie spotkanie, ktrych organizatorem jest Pani Iwona Wodarska, doradca zawodowy z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Policach we wsppracy z Publicznym Przedszkolem nr 1 „Calineczka” i polick Bibliotek w Dziale Regionalnym. AMZ skierowana jest do dzieci, 5-latkw i celem jest poznanie niektrych zawodw, poprzez literatur dla najmodszych, uczestniczenia w kilku spotkaniach z dorosymi wykonujcymi ciekawe zawody, m. in.: bibliotekarza, fryzjera, policjanta, ogrodnika, itp. A prezentowana literatura podczas spotkania ma na celu ksztatowanie nawykw sigania po ksiki, aby zdobywa wiedz, rozwija pami, wyobrani, pozytywne postawy i dobr zabaw. Na zakoczenie kadego spotkania, dzieci w przedszkolu wykonaj wsplnie jeden obrazek, a z nich powstanie ksieczka o zawodach. Na zakoczenie wszystkich spotka, przedszkolaki otrzymaj dyplomy ukoczenia AMZ. Przedstawicielami zawodu policjanta byli zaproszeni gocie z Komendy Powiatowej Policji w Policach, asp. sztab. Iwona Grefenheim i sier. Mateusz Garbaciak, Przewodnik Psa Subowego z psem „ORO” (z niespodziank). Elbieta Kacprzak, bibliotekarka w imieniu organizatorw przywitaa dzieci i zaproszonych goci w Dziale Regionalnym, a Pani Iwona z „Myszk Biblioteczk” - maskotk wprowadzia dzieci w wiat zawodu policjanta czytajc wiersze: „Pan policjant”, autorstwa Boeny Formy i „Policjant”, autorstwa Czesawa Janczarskiego (zmodyfikowany wiersz „Milicjant”) oraz prezentujc opowieci „Gdy dorosn, zostan…”.
Policjanci opowiedzieli dzieciom, jak to si stao, e wykonuj ten zawd. Jak wyglda ich praca na co dzie? Jak musieli si uczy i wiczy, aby by sprawnym fizycznie i zda testy na policjanta? Opowiedzieli o subie, ktr peni na rzecz spoeczestwa, strzegc przestrzegania przepisw prawa, bezpieczestwa, a take dbajc i chronic przed niebezpieczestwem (w domu, przedszkolu, na drodze i nie tylko…). Zaciekawione dzieci zadaway wiele pyta, a take odpowiaday na wiele pyta zadawanych przez policjantw, m. in. o zagroeniach, ktre czyhaj itp. A jedn z wielu niespodzianek spotkania by pies „ORO”, ktry sta si yw maskotk i otrzyma w nagrod, piszczc ko-zabawk.
Sier. Mateusz Garbaciak, Przewodnik Psa Subowego opowiedzia dzieciom, jakie psy i dlaczego peni sub w Policji. Kolejn niespodziank bya przymiarka subowych czapek policyjnych rnego stopnia i umundurowania. Nastpnie mogli swoje odciski uwieczni na prawdziwych policyjnych kartach- dowodach. Wszyscy chcieli przymierzy, sprbowa… Chtnych nie brakowao, aby cho na chwil poczu si w roli policjanta. Na zakoczenie spotkania dzieci zostay obdarowane opaskami odblaskowymi, a dzieci przygotoway pikne podzikowania, ktre wrczyli policjantom.
W spotkaniu uczestniczyy 2. grupy przedszkolakw: „Skrzaty” i „Soneczka” z PP nr 1 „Calineczka” w Policach z Nauczycielkami - oglnie 25 os.

Oprac./fot. Elbieta Kacprzak

Akademia Maego Zawodowca Akademia Maego Zawodowca Akademia Maego Zawodowca
Akademia Maego Zawodowca Akademia Maego Zawodowca

Relacja ze spotkania w Akademii Maego Zawodowca w Dziale Regionalnym - Fryzjer:

3 lutego 2018 r. odbyo si drugie spotkanie, ktrych organizatorem jest Pani Iwona Wodarska, doradca zawodowy z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Policach we wsppracy z Publicznym Przedszkolem nr 1 „Calineczka” i polick Bibliotek w Dziale Regionalnym. AMZ skierowana jest do dzieci, 5-latkw i celem jest poznanie niektrych zawodw, poprzez literatur dla najmodszych, uczestniczenia w kilku spotkaniach z dorosymi wykonujcymi ciekawe zawody, m. in.: bibliotekarza, fryzjera, policjanta, ogrodnika, itp. A prezentowana literatura podczas spotkania ma na celu ksztatowanie nawykw sigania po ksiki, aby zdobywa wiedz, rozwija pami, wyobrani, pozytywne postawy i dobr zabaw. Na zakoczenie kadego spotkania, dzieci w przedszkolu wykonaj wsplnie jeden obrazek, a z nich powstanie ksieczka o zawodach. Na zakoczenie wszystkich spotka, przedszkolaki otrzymaj dyplomy ukoczenia AMZ. Elbieta Kacprzak, bibliotekarka w imieniu organizatorw przywitaa dzieci w Dziale Regionalnym, a Pani Iwona z „Myszk Biblioteczk” - maskotk wprowadzajc dzieci w wiat zawodw, przedstawia kolejny zawd i fryzjerk, Pani Sylwi Pieprzowsk. Przypomniaa dzieciom wczeniejsze spotkanie z zawodem bibliotekarza. Nastpnie wprowadzia w wiat literatury, czytajc wiersze: „Czary u fryzjera” autorstwa Marty Olechowskiej i „U fryzjera”, autorstwa Krzysztofa Rogulskiego i prezentujc opowieci: Pawa Bersewicza pt. „Zawodowcy”.
Pani Sylwia opowiedziaa dzieciom, jak to si stao, e zostaa fryzjerk i pokazaa dzieciom swj warsztat pracy. Zaciekawienie dzieci byo bardzo due i zadaway wiele pyta. Wszyscy chcieli sprbowa swoich si w tym fachu… Chtnych nie brakowao, aby powiczy fryzury na gowach lalek, przyniesionych przez Pani Sylwi. Fryzjerskie narzdzia poszy w ruch: szczotki, grzebienie, ozdoby do wosw, noyczki, lakiery i ele… Prawie kady chcia zmieni swoj fryzur, a mistrzyni grzebienia i czarodziejskiego elu zmieniaa je na yczenie. Chopcy i dziewczynki byli zachwyceni swoimi fryzurami, przegldajc si w lusterku. Dzieci i organizatorzy przygotowali pikne podzikowania, ktre wrczyli na zakoczenie spotkania Pani Sylwii. W spotkaniu uczestniczya grupa 5-latkw „Skrzatw” z PP nr 1 w Policach z Nauczycielkami - oglnie - 21 os.

Oprac./fot. Elbieta Kacprzak

Akademia Maego Zawodowca Akademia Maego Zawodowca Akademia Maego Zawodowca