"Akademia Małego Zawodowca"

Relacja ze spotkania w Akademii Małego Zawodowca w Dziale Regionalnym - Policjant:

9 marca 2018 r. odbyło się trzecie spotkanie, których organizatorem jest Pani Iwona Włodarska, doradca zawodowy z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Policach we współpracy z Publicznym Przedszkolem nr 1 „Calineczka” i policką Biblioteką w Dziale Regionalnym. AMZ skierowana jest do dzieci, 5-latków i celem jest poznanie niektórych zawodów, poprzez literaturę dla najmłodszych, uczestniczenia w kilku spotkaniach z dorosłymi wykonującymi ciekawe zawody, m. in.: bibliotekarza, fryzjera, policjanta, ogrodnika, itp. A prezentowana literatura podczas spotkania ma na celu kształtowanie nawyków sięgania po książki, aby zdobywa wiedzę, rozwijać pamięć, wyobraźnię, pozytywne postawy i dobrą zabawę. Na zakończenie każdego spotkania, dzieci w przedszkolu wykonają wspólnie jeden obrazek, a z nich powstanie książeczka o zawodach. Na zakończenie wszystkich spotkań, przedszkolaki otrzymają dyplomy ukończenia AMZ. Przedstawicielami zawodu policjanta byli zaproszeni goście z Komendy Powiatowej Policji w Policach, asp. sztab. Iwona Grefenheim i sierż. Mateusz Garbaciak, Przewodnik Psa Służbowego z psem „ORO” (z niespodzianką). Elżbieta Kacprzak, bibliotekarka w imieniu organizatorów przywitała dzieci i zaproszonych gości w Dziale Regionalnym, a Pani Iwona z „Myszką Biblioteczką” - maskotką wprowadziła dzieci w świat zawodu policjanta czytając wiersze: „Pan policjant”, autorstwa Bożeny Formy i „Policjant”, autorstwa Czesława Janczarskiego (zmodyfikowany wiersz „Milicjant”) oraz prezentując opowieści „Gdy dorosnę, zostanę…”.
Policjanci opowiedzieli dzieciom, jak to się stało, że wykonują ten zawód. Jak wygląda ich praca na co dzień? Jak musieli się uczyć i ćwiczyć, aby być sprawnym fizycznie i zdać testy na policjanta? Opowiedzieli o służbie, którą pełnią na rzecz społeczeństwa, strzegąc przestrzegania przepisów prawa, bezpieczeństwa, a także dbając i chroniąc przed niebezpieczeństwem (w domu, przedszkolu, na drodze i nie tylko…). Zaciekawione dzieci zadawały wiele pytań, a także odpowiadały na wiele pytań zadawanych przez policjantów, m. in. o zagrożeniach, które czyhają itp. A jedną z wielu niespodzianek spotkania był pies „ORO”, który stał się żywą maskotką i otrzymał w nagrodę, piszczącą kość-zabawkę.
Sierż. Mateusz Garbaciak, Przewodnik Psa Służbowego opowiedział dzieciom, jakie psy i dlaczego pełnią służbę w Policji. Kolejną niespodzianką była przymiarka służbowych czapek policyjnych różnego stopnia i umundurowania. Następnie mogli swoje odciski uwiecznić na prawdziwych policyjnych kartach- dowodach. Wszyscy chcieli przymierzyć, spróbować… Chętnych nie brakowało, aby choć na chwilę poczuć się w roli policjanta. Na zakończenie spotkania dzieci zostały obdarowane opaskami odblaskowymi, a dzieci przygotowały piękne podziękowania, które wręczyli policjantom.
W spotkaniu uczestniczyły 2. grupy przedszkolaków: „Skrzaty” i „Słoneczka” z PP nr 1 „Calineczka” w Policach z Nauczycielkami - ogólnie 25 os.

Oprac./fot. Elżbieta Kacprzak

Akademia Małego Zawodowca Akademia Małego Zawodowca Akademia Małego Zawodowca
Akademia Małego Zawodowca Akademia Małego Zawodowca

Relacja ze spotkania w Akademii Małego Zawodowca w Dziale Regionalnym - Fryzjer:

3 lutego 2018 r. odbyło się drugie spotkanie, których organizatorem jest Pani Iwona Włodarska, doradca zawodowy z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Policach we współpracy z Publicznym Przedszkolem nr 1 „Calineczka” i policką Biblioteką w Dziale Regionalnym. AMZ skierowana jest do dzieci, 5-latków i celem jest poznanie niektórych zawodów, poprzez literaturę dla najmłodszych, uczestniczenia w kilku spotkaniach z dorosłymi wykonującymi ciekawe zawody, m. in.: bibliotekarza, fryzjera, policjanta, ogrodnika, itp. A prezentowana literatura podczas spotkania ma na celu kształtowanie nawyków sięgania po książki, aby zdobywa wiedzę, rozwijać pamięć, wyobraźnię, pozytywne postawy i dobrą zabawę. Na zakończenie każdego spotkania, dzieci w przedszkolu wykonają wspólnie jeden obrazek, a z nich powstanie książeczka o zawodach. Na zakończenie wszystkich spotkań, przedszkolaki otrzymają dyplomy ukończenia AMZ. Elżbieta Kacprzak, bibliotekarka w imieniu organizatorów przywitała dzieci w Dziale Regionalnym, a Pani Iwona z „Myszką Biblioteczką” - maskotką wprowadzającą dzieci w świat zawodów, przedstawiła kolejny zawód i fryzjerkę, Panią Sylwię Pieprzowską. Przypomniała dzieciom wcześniejsze spotkanie z zawodem bibliotekarza. Następnie wprowadziła w świat literatury, czytając wiersze: „Czary u fryzjera” autorstwa Marty Olechowskiej i „U fryzjera”, autorstwa Krzysztofa Rogulskiego i prezentując opowieści: Pawła Beręsewicza pt. „Zawodowcy”.
Pani Sylwia opowiedziała dzieciom, jak to się stało, że została fryzjerką i pokazała dzieciom swój warsztat pracy. Zaciekawienie dzieci było bardzo duże i zadawały wiele pytań. Wszyscy chcieli spróbować swoich sił w tym fachu… Chętnych nie brakowało, aby poćwiczyć fryzury na głowach lalek, przyniesionych przez Panią Sylwię. Fryzjerskie narzędzia poszły w ruch: szczotki, grzebienie, ozdoby do włosów, nożyczki, lakiery i żele… Prawie każdy chciał zmienić swoją fryzurę, a mistrzyni grzebienia i czarodziejskiego żelu zmieniała je na życzenie. Chłopcy i dziewczynki byli zachwyceni swoimi fryzurami, przeglądając się w lusterku. Dzieci i organizatorzy przygotowali piękne podziękowania, które wręczyli na zakończenie spotkania Pani Sylwii. W spotkaniu uczestniczyła grupa 5-latków „Skrzatów” z PP nr 1 w Policach z Nauczycielkami - ogólnie - 21 os.

Oprac./fot. Elżbieta Kacprzak

Akademia Małego Zawodowca Akademia Małego Zawodowca Akademia Małego Zawodowca